Strefa Mamy Zwierzęta

Dziecko i zwierzak wychowujące się razem? Upewnij się, czy jesteście na to gotowi…

Jak podjąć decyzję o powiększeniu rodziny o nowego członka?

Zdania dotyczące wychowywania dzieci wraz ze zwierzętami w domu są podzielone. Przeważnie, ukierunkowane są one w jedną stronę – „Co, jeśli pies pogryzie?”, „Co, jeśli kot podrapie?”, „A co, jeśli zwierzę zagryzie?” – tego typu pytania zadają głównie osoby, które na temat zwierząt i ich wychowywania (z dziećmi, czy też bez) nie mają przeważnie żadnego pojęcia. Oczywiście, zwierze jest nieprzewidywalne – ale równie nieprzewidywalny jest człowiek. Dlatego, jeżeli decydujecie się na nowego członka rodziny, sprawdźcie, czy jesteście na to gotowi Wy sami.

Przede wszystkim, przed tą poważną decyzją – decyzją o przygarnięciu do swojego domu i swojej rodziny zwierzaka, podczas gdy w rodzinie jest już dziecko, należy poznać wszystkie strony medalu, gdzie jedną z nich jest postępowanie człowieka dorosłego jak i tego małego wobec zwierzaka, a drugą sam zwierzak. A więc poniżej kilka przydatnych informacji, jak zaplanować to jakże ważne przedsięwzięcie 🙂

Krok 1 : Nowy członek rodziny

Jeżeli zastanawiacie się nad powiększeniem swojego stada, zadajcie sobie pytanie : Jakie zwierzę chcemy mieć? Należy wziąć tu pod uwagę metraż, jakim dysponujecie, czy jest to blok czy mieszkanie, czy przy ruchliwej ulicy czy raczej w spokojnej okolicy. Kolejna rzecz, to Wasz czas, jaki możecie poświęcić pupilowi – spacery, czy raczej przestrzeń domowa? A co najważniejsze… wybierzcie zwierzaka, który lubi dzieci, któremu nie będzie przeszkadzać bieganie z maluchem po mieszkaniu czy też wspólne zabawy. To niezwykle ważne – jeżeli wybierzecie zwierzę, które nie toleruje hałasu i dzieci, skrzywdzicie nie tylko siebie i swojego malucha, ale także nowego członka rodziny. Jeżeli myślicie o psie lub kocie, pamiętajcie, że wiele z nich potrzebuje mnóstwa zabawy i ruchu – przed wybraniem takiej rasy, upewnijcie się, że wraz z dzieckiem zapewnicie pupilowi w 100% bezpieczeństwo, opiekę i czas, który jest wymagany dla odpowiedniej rasy.

 

Krok 2 : Rozmowa

Dlaczego w ogóle chcecie powiększyć grono rodziny? Jeżeli głównym chętnym jest dziecko, a Wy robicie to tylko dla niego – prawdopodobnie będzie to zła decyzja, decyzja zapadająca w wielu rodzinach, która później niszczy życie zwierzakowi… Jeżeli chcecie, by zwierzę zapewniło rozrywkę dziecku – nic bardziej mylnego! Zwierzę to żywe stworzenie, dokładnie takie samo jak my. Potrzebuje uczucia, opieki, mnóstwa czasu. Potrafi też wiele kosztować (wizyty u weterynarza, karma, higiena). Jeśli nie jesteście pewni, czy Wasza pociecha nie znudzi się zwierzakiem, czy będzie potrafiła i naprawdę chciała się nim zajmować, świetnym rozwiązaniem jest udanie się do schroniska. Regularne wizyty, podczas których maluch zapoznaje się z charakterem zwierząt, uczy się wyprowadzać je na spacer, widzi, że zwierzę to nie zabawka i przede wszystkim widzi na własne oczy, jak zwierzęta cierpią, gdy ktoś je zostawi… widzi, że zwierzęta czują ból i strach – wizyty takie (im ich więcej, tym lepiej) pozwolą na rozsądne podjęcie decyzji. Dziecko powinno również być świadome, że jeżeli już decydujecie się na powiększenie rodziny, to na stałe. Wszyscy musicie być tego świadomi. Pamiętajcie, że najgorsza krzywda dla zwierzęcia to porzucenie go i zostawienie samemu sobie. Nie zapominajcie o innej, również ważnej kwestii – wyjazdy. Upewnijcie się, że macie z kim zostawić zwierzaka podczas Waszej nieobecności. Jeżeli nadal chcecie przygarnąć pupila i jest to Wasza wspólna, mocno przemyślana decyzja, a dziecko szanuje zwierzęta – pora na kolejny krok.

Krok 3 : Bezpieczeństwo

Jeżeli wybraliście już pupila, sprawdźcie, czy nie jesteście na niego uczuleni. Co, jeżeli okazuje się, że jednak ktoś w rodzinie jest uczulony? W dzisiejszych czasach, istnieje wiele rodzajów

zabiegów odczulających, w zależności od rodzaju alergii. Nie zawsze jednak są one skuteczne – wtedy nie pozostaje nic innego, jak zrezygnowanie ze swoich planów (uff, na szczęście jeszcze nie wzięliście zwierzaka do domu). Jak sprawdzić czy dziecko lub wy macie alergie na sierść zwierząt? Nic prostszego – udajcie się z wizyta do znajomych, którzy mają zwierzęta. Dziecko nie musi zwierzęcia dotykać, wystarczy wejść do pomieszczenia, gdzie towarzysz życia waszych znajomych przebywa – rezultat zaobserwujecie po kilkunastu minutach.

Krok 4 : Witamy w domu

Dziecku nadal brakuje małego przyjaciela? Pomagajcie schroniskom, wyprowadzajcie psy, wspierajcie swoją obecnością i opieką przeróżne fundacje, schroniska, azyle dla zwierząt (zoo ani cyrk nie są azylem dla zwierząt – o tym w kolejnych artykułach). Pamiętajcie, zwierzętom można pomagać na milion sposobów, ucząc tym samym malucha szacunku i odpowiedzialności za słabszą istotę!

W zależności od tego, jakie zwierzę wybraliście, rozważcie również możliwość adopcji waszego życiowego przyjaciela. Wiele biednych, samotnych zwierząt za kratami schronisk lub na ulicach oddałoby wam swoje serce. Skrzywdzone wcześniej zwierzę, uratowane przez człowieka, jest jego najwierniejszym przyjacielem (i nie tylko dotyczy to psów). Jeżeli jednak zdecydujecie się na kupno, sprawdźcie dokładnie hodowlę, z jakiej chcecie wziąć pupila. Niestety, większość hodowli w Polsce i na całym świecie to „pseudo-hodowle”, w których zwierzęta są zaniedbane, krzywdzone i nierzadko umierają w męczarniach… (Więcej o tym również w kolejnych artykułach). Zwierze z „pseudo-hodowli” może mieć problem w prawidłowym rozwijaniu się, a w późniejszych latach zmagać się z chorobami genetycznymi. Leczenie może kosztować nawet kilkaset złotych w skali miesiąca – zaplanujcie budżet na takie wydatki, o których nikt nie myśli mając ślicznego szczeniaczka czy kociątko lub innego zwierzaka.

Przy zakupie szczenięcia warto starannie sprawdzić, do jakiej dokładnie organizacji należy hodowca, jaką cieszy się opinią i pamiętać, że:

  • Nie każdy szczeniak wyglądający na rasowego jest rasowy.
  • Nie każdy sprzedawca psów wyglądających na rasowe jest dobrym hodowcą.
  • Nie każdego rasowego psa można rozmnażać (psy niehodowlane).
  • Nie każdy hodowca psów wyglądających na rasowe robi to legalnie.
  • Nie każda hodowla nienależąca do ZKwP jest pseudohodowlą.
  • Każda legalna hodowla musi być zarejestrowana (Ustawa o ochronie zwierząt).
  • Nie każda legalna, zarejestrowana hodowla (zdarza się, że nawet ta należąca do ZKwP) jest etyczna i godna polecenia.

Sprawdź hodowlę : ZWIĄZEK KYNOLOGICZNY W POLSCE

Pamiętajcie : zwierzę czuje tak jak my, zwierzę kocha tak jak my, zwierzę potrzebuje opieki, tak jak my – pielęgnujcie te relacje, a zaprocentuje do końca życia waszego pupila!

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*