Ogród

Magiczne pnącza w twoim ogrodzie!

Ogród to Twoje miejsce odpoczynku, zbierania myśli po całym dniu pracy czy powód do dumy podczas spotkań ze znajomymi. Rynek oferuje mnóstwo kwiatów, jeszcze więcej rodzajów trawy i krzewów. Co jednak w przypadku, gdy chcemy szybko i małym nakładem pracy sprawić, by nasz magiczny zakątek stał się jeszcze bardziej przytulny? Na ratunek przychodzą nam pnącza. Wybrałam kilka spośród kilkuset różnych gatunków, które pojawiły się w ogrodzie moich rodziców, a już w przyszłości mam nadzieję zagoszczą na stałe w moim własnym.

 

Wisteria czyli NAJPIĘKNIEJSZE PNĄCZE NA ŚWIECIE!

Wisteria, zwana poprawnie glicynią, należy do rodziny bobowatych. Pochodzi z Japonii i Korei. Pnącze wytwarza duże, pierzaste liście złożone z kilkunastu listków, jesienią przebarwiające się na żółto.
Glicynia jest to jedno z najpiękniejszych pnączy, które podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Pędy ma silne, wijące się osiągające nawet 10 m. wysokości. Wymaga bardzo silnych podpór. 


Rdestówka bucharska

Rdestówka bucharska (Fallopia baldschuanica). Jedna z najsilniej rosnącego pnącza w naszym klimacie. Dorasta do wysokości 10-15 m, ma pędy owijające się wokół podpór, a jego roczne przyrosty mogą osiągnąć 6 i więcej metrów długości. Kwiaty tej rośliny białe i drobne, ale bardzo liczne, stanowią dekorację od początku sierpnia do mrozów. Liście, zielone, opadają po silnych przymrozkach. Nadaje się świetnie jako roślina maskująca, do okrywania pergoli, altan, płotów, ekranów dźwiękochłonnych, brzydkich konstrukcji, porastania starych drzew.

 


Kokornak wielkolistny – odstraszający komary

Niezwykła roślina, w naszym klimacie, całkowicie mrozoodporna pochodząca z dalekiego wschodu (Chiny, Korea, Rosja), o niezwykłych olbrzymich kwiatach o wielkości dłoni o niespotykanej wręcz kosmicznej urodzie i niezwykłym zachowaniu.

Roślina wabi owady, a ponieważ kwiaty Kokornaka są kwiatami pułapkowymi – komary nie mogąc oprzeć się jej zapachowi wydzielanemu z samego dna kielicha zostają uwięzione,          a konstrukcja kwiatu nie pozwala im na wydostanie się. Co ciekawe to własnie te owady wykorzystywane są do zapylania kwiatów kokornaka. 

Kokornak osiąga wysokość 10 m przyrastając rocznie 1-2 m. Jego wielką ozdobą są duże sercowate liście do 30 cm ciemnozielone z wierzchu i sinozielone od spodu. Jesienią przebarwiające się na kolor żółty.

 

Akebia pięciolistkowa

Pnącze o pół-zimozielonych liściach, palczasto złożonych z pięciu listków i niezwykle ozdobnych pędach – młode są fioletowo-czerwone, starsze brązowieją i zyskują gęste podłużne rysy.                  W maju pojawiają się zachwycające, czekoladowo-purpurowe, lekko pachnące cynamonem kwiaty.    Te ciemnofioletowe to kwiaty żeńskie (średnicy około 2,5 cm) a mniejsze różowe, o średnicy około      1 cm – męskie. Największą sensację wzbudzają jednak owoce akebii – kształtem przypominające… parówki. Złożone są z kilku mięsistych pękających podłużnie jagód, fioletowych z jasnym woskowym nalotem. Zawierają liczne, czarne, otoczone białym, galaretowatym i słodkim miąższem nasiona.

To pnącze przyrasta rocznie nawet 3 m, wymaga zatem silnego cięcia. Wszystkie jego pędy skracamy od końca lutego do początku kwietnia na mniej więcej jednakową wysokość – od 1 do 1,5 m              (im młodsza lub słabsza roślina, tym niżej tniemy).

Akebia dobrze czuje się na przeciętnej glebie, stanowisku słonecznym lub półcienistym. Silnie owija się wokół podpór, chętnie wspina się po drzewach. Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, obsadzania altan lub pergoli. Można ją też stosować jako roślinę okrywową.

 


Kiwi

Tak, w swoim ogrodzie możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Przepiękne kwiaty i smaczne owoce? To możliwe. Trzeba tylko pamiętać o Pani i Panu, gdyż rośliny z tego gatunku          by móc wydać na świat wasze pierwsze kiwi, potrzebują do tego i Pani i Pana. Pod lupę bierzemy odmianę Actinidia ‚Dr Szymanowski’, która urzeka nie tylko ze względu na owoce ale i na przepięknie przebarwiające się liście w okresie jesiennym! Rośnie do kilku metrów i jednocześnie owocuje oraz wytrzymuje nawet -40°C!

Swoje owocowanie rozpoczyna w 3-4 roku, a do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest        w pobliżu roślina męska tego samego gatunku. Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach, altanach, pergolach i siatkach. Można prowadzić przy drutach rozciągniętych między słupami. Szczególnie przydatna do stosowania na plantacjach produkcyjnych oraz w ogrodach przydomowych i na działkach.

 

Złotokap – złoty deszcz w twoim ogrodzie

To bajecznie wyglądająca roślina o przepięknych zwisających kaskadami żółtych
lub żółtozłotych kwiatostanach, o gronach długości nawet do 40 cm, kryje mroczna tajemnicę.  Każda część rośliny zawiera cytyzynę. To właśnie ten alkaloid jest w niej trujący. Najbardziej niebezpieczne są jednak nasiona złotokapu, zjedzenie tylko kilku może spowodować śmiertelne zatrucie.

Roślina ta kwitnie bardzo intensywnie od maja do lipca, dosłownie cała pokrywa się zwisającymi kwiatostanami, które z daleka przypominają kapiące złoto stąd też nazwa „Złotokap”.            Głównym jej walorem jest mrozoodporność, co ułatwia nam jej uprawę okresem jesiennym                i zimowym. Złotokap nadaje się znakomicie jako roślina posadzona pojedynczo oraz do nasadzeń      w grupach, do tworzenia złocistych baldachimów lub jako tło dla innych roślin, jest to roślina która może rosnąć na każdym rodzaju glebie. Dla obfitszego kwitnienia wymaga stanowiska słonecznego. Doskonała alternatywa dla niedoświadczonego ogrodnika.


CYTRYNIEC CHIŃSKI Schisandra chinensis

Jest to mrozoodporne pnącze rocznie przyrastające około 1 metr, a całkowicie do nawet 10 metrów wysokości! Roślina wspina się przy pomocy korzeni czepnych, podczas gdy pędy owijają się dokoła podpór. Cytryniec Chiński jest ciekawym, wieloletnim pnączem o właściwościach leczniczych.

Główną jego atrakcję stanowią jaskrawoczerwone, jagodowate jadalne owoce zebrane w krótkie grona, dojrzewające we wrześniu. Zawierają one witaminę E, schizandrynę (substancję tonizującą      i wzmacniającą), łatwo przyswajalne mikroelementy: żelazo, miedź, mangan, nikiel, molibden, tytan    i cynk, jak również spore ilości magnezu, potasu i fosforu. Owoce można spożywać na surowo lub  po przetworzeniu, np. w postaci suszu, soków, wyciągów, naparów, nalewek itp. Schizandrynę            i inne substancje o działaniu leczniczym zawierają również liście, nasiona i kora. Jeśli jednak            nie macie pewności co do tych owoców, polecam skonsultować każde spożycie ze specjalistami       w tej dziedzinie.

Z suszonych liści można zaparzać „herbatę” mającą działanie tonizujące układ nerwowy i oddechowy oraz wzmacniające. Preparaty z cytryńca stosuje się przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, senności, wyczerpaniu, depresji, niedokrwistości, chorobach płuc, wątroby i przewodu pokarmowego, słabej ostrości wzroku.

Cytryniec jest rośliną mrozoodporną i wytrzymuje mrozy do nawet -40oC. Można uprawiać go przy ogrodzeniach, ścianach budynków, pergolach oraz specjalnych podporach w kształcie litery „T”, podobnie jak aktinidie. Wymaga gleb żyznych, wilgotnych, ale nie podmokłych. Najlepiej rośnie i owocuje w miejscach dobrze oświetlonych, ale bez bezpośredniego, silnego nasłonecznienia.

Pnącza skradły moje serce, są doskonałym uzupełnieniem Waszego ogrodu, odwzajemniają nasze uczucia pięknym przyrostem i cudownymi kwiatami. Ciekawi mnie, które pnącze szczególnie zagości w Waszym życiu po tym artykule.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*